Nova anketa o sigurnosti u radnom okruženju koju je provela tvrtka McKinsey & Company pokazala je kako menadžeri, zahvaljujući razvijanju specifičnih vještina, mogu stvoriti sigurnije i ugodnije radno okruženje za svoje zaposlenike, što rezultira boljim radnim učinkom. Globalna anketa provedena tijekom pandemije, potvrdila je da menadžer koji često pokazuje pozitivna ponašanja, može unijeti promjenu i stvoriti dobru radnu klimu. Pritom se prvenstveno misli na to da dobar menadžer zna kako poticati psihološku sigurnost na poslu.
Na ovom značajnom istraživanju sudjelovalo je više uvaženih stručnjaka. Suradnici u razvoju i analizi istraživanja bili su: Aaron De Smet (stariji partner u McKinseyjevom uredu u New Jerseyju), Kim Rubenstein (stručnjakinja za istraživanje i znanost u njujorškom uredu), Gunnar Schrah (direktor znanstvenog istraživanja u denverskom uredu), Mike Vierow (pridruženi partner u uredu u Brisbaneu) te Amy Edmondson (Novartisova profesorica menadžmenta na Harvard Business School). Preporučujemo vam da pročitate stručni članak o ovom istraživanju, koji je napisala i uredila Heather Hanselman, suradnica urednice McKinseyjeva ureda u Atlanti.
Mogu li organizacije naučiti kako poticati psihološku sigurnost na poslu?
Najvažniji zaključak ovog novog vrijednog istraživanja, koje nam je dalo svježe informacije, jest sljedeći – organizacije mogu poticati psihološku sigurnost. To, dakako, ovisi prije svega o tome hoće li menadžeri na svim hijerarhijskim razinama učiti i demonstrirati određena ponašanja rukovođenja koja pomažu zaposlenicima u napredovanju i razvijanju osjećaja sigurnosti na radnom mjestu.
Menadžeri, saznajte kako poticati psihološku sigurnost na poslu!
Ako sam menadžer ulaže u svoj razvitak, to će ga učiniti kvalitetnijim i boljim liderom. Na coachingu se menadžere uči pokazivati veću dozu empatije, aktivno slušati svoje zaposlenike i ophoditi se s njima s poštovanjem njegujući asertivni pristup. Uz novi pristup menadžer postiže to da se zaposlenici počinju osjećati uvaženo i sigurno na svome radnom mjestu. Tako utječe na razvoj psihološke sigurnosti u cijeloj organizaciji. Ono što je jednako važno jest kontinuirano njegovanje takva ozračja u kojem se svaki zaposlenik osjeća dobro i sigurno na poslu.
Menadžeri, kojima to polazi za rukom, zapravo funkcioniraju kao katalizatori. To znači, da su osnažujući i omogućujući faktori drugim vođama u radnom kolektivu. U tvrtki McKinsey & Company kažu da se to odnosi i na vođe bez formalnih ovlasti. Prema njihovu istraživanju pozitivna klima u timu (međusobno uvažavanje, briga o dobrobiti kolega, pozitivan utjecaj kolega iz tima da se dobro obavi posao), najvažniji je pokretač psihološke sigurnosti radnog tima.
Zanimljivo je da samo 43 % svih ispitanika navodi da osjeća pozitivnu klimu u svom timu. Evidentno je sljedeće – vođe timova imaju najjači utjecaj na psihološku sigurnost tima.
Ovo je istraživanje iznjedrilo još neke stvari. Jedna od njih je ta da se stvaranje pozitivne klime u timu može dodatno isplatiti tijekom kriznih razdoblja. Prema istraživanju pozitivna timska klima ima jači učinak na psihološku sigurnost u timovima koji su doživjeli veće promjene u radu na daljinu, nego kod timova koji su doživjeli manje promjena tijekom pandemije koronavirusa.
Što kažu starija istraživanja o psihološkoj sigurnosti na poslu?
Prema starijim istraživanjima psihološka sigurnost na radnom mjestu preteča je prilagodljive, inovativne izvedbe. A svi znamo koliko je inovacija neophodna u poslovnom svijetu, u kojem su promjene stalne kako na individualnoj i timskoj razini, tako i na organizacijskoj. Visoki stupanj psihološke sigurnosti potreban je kada nastojimo kreirati uspješnu mrežu timova stvarajući agilnu organizacijsku strukturu koja će im omogućiti brzo rješavanje problema.
Stilovi vladanja – kako poticati psihološku sigurnost na poslu?
Autoritativno vodstvo timskog menadžera narušava ili onemogućava razvoj psihološke sigurnosti na radnom mjestu. Za razliku od njega, druga dva stila upravljanja, savjetodavni i podržavajući potiču je i njeguju. Rukovoditelji mogu dodatno poboljšati psihološku sigurnost osiguravanjem pozitivne klime u timu, a upravo to omogućuju savjetodavno i podržavajuće vodstvo. Doduše, u različitim stupnjevima i kroz različite vrste ponašanja.
Autoritativno vodstvo
Nema zbora da autoritaran (autoritativan) stil vladanja ne samo u državi, već i u radnoj organizaciji, potiče nelagodu i strah. Sve ono što ne pridonosi osjećaju sigurnosti. Tako su vladali ili još uvijek vladaju totalitarni vođe i menadžeri staroga kova. Kako se to odražava na poslovanje tvrtke? Tako da profit ne raste, zatomljuje se svaka sloboda i kreativnost, a fluktuacija zaposlenika je najviša upravo u tvrtkama gdje menadžeri gaje kult svoje ličnosti. Takvo vodstvo u današnje vrijeme ima smisla samo u vojnim i policijskim organizacijama, u poslovnim nikako!
Savjetodavno vodstvo
Konzultativno ili savjetodavno vodstvo ima izravan i neizravan učinak na psihološku sigurnost. Menadžeri se savjetuju sa svojim članovima tima. Traže njihov doprinos i razmatraju iznesene stavove o relevantnim pitanjima. Aktivno slušaju i uzimaju u obzir sve što im se kaže, racionalno sagledavaju sve opcije za dobrobit zaposlenika, tima i radne organizacije. Uz takvog menadžera oslobađaju se kočnice i zaposlenici počinju slobodnije disati, razvijati kreativnost i bez straha iznositi svoja mišljenja te predlagati bolja rješenja od onih koja su trenutačno u radnoj organizaciji.
Podržavajuće vodstvo
Podržavajuće vodstvo ima vrlo značajan neizravan učinak na razvoj i održavanje psihološke sigurnosti jer pomaže u stvaranju pozitivne klime u timu. Vođe pokazuju brigu i podršku članovima tima ne samo kao zaposlenicima, već i kao individuama. Uz menadžera koji podržava vaše prijedloge, ideje i potiče kreativnost, osjeća se visoki stupanj psihološke sigurnosti na radnom mjestu. Svakom je čovjeku važna podrška prijatelja, obitelji, bračnog druga, a na poslu to također ima svoju težinu. Naime, podrška nadređenog ulijeva vam dodatnu sigurnost da nešto dobro radite i da neće biti gadnih posljedica ako pogriješite.
Izazovno vodstvo
Jeste li čuli za izazovno vodstvo? Ono jako pomaže u jačanju psihološke sigurnosti. Ali samo uz uvjet da u radnoj organizaciji vlada pozitivna timska klima! U tom se slučaju zaposlenike potiče da učine više nego što sami misle da mogu napraviti. Lider koji koristi izazovni stil rukovođenja zahtijeva od zaposlenika da preispitaju pretpostavke o svom poslu, što još mogu izvesti kako bi premašili svoja, ali i očekivanja menadžmenta te ispunili svoj puni potencijal. Izazovno vodstvo često se povezuje sa zaposlenicima koji izražavaju kreativnost i koji se na taj način osjećaju osnaženim za promjene koje su vezane za posao. Takvo vodstvo idealno je za zaposlenike željne učenja i usavršavanja.
Koji stil vođenja pomaže razvoju osjećaja psihološke sigurnosti na poslu?
Amy Edmondson, Novartisova profesorica vodstva i menadžmenta na Harvard Business School, kaže kako iskustva zaposlenika izgledaju vrlo različito, ovisno o ponašanju njihovih vođa. Pandemija nas je primorala na neke nove načine rada, poslovanja, pa onda i upravljanja. Nužnost je bio odmak od tradicionalnog stila rukovođenja, koji podrazumijeva zapovjedni ton i strogu kontrolu.
Omogućavanje tuđeg uspjeha ispred vlastitog podržavaju i savjetodavno i izazovno vodstvo. Nažalost, anketa pokazuje da samo 26 % ispitanika potvrđuje da njihove organizacije uključuju tu vještinu u svoje razvojne programe. Savjetodavno vodstvo potiče razvoj tzv. situacijske poniznosti lidera.
Prvo pozitivna klima, pa tek onda podrška i savjetovanje
Rezultati ovog istraživanja pokazuju da se najveća vjerojatnost psihološke sigurnosti javlja tamo gdje vođa tima prvo stvori pozitivnu klimu među zaposlenicima stalnom podrškom i čestim savjetovanjem, a tek potom izazove svoj tim na proaktivnost. Pokazalo se da bez temelja tj. pozitivne klime izazovno vodstvo nema značajan učinak.
Pozitivna klima, koja pogoduje psihološkoj sigurnosti na radnom mjestu, počinje na samom vrhu organizacije. Naime, viši menadžeri mogu pomoći u stvaranju kulture uključenosti, koja promiče pozitivno ponašanje vodstva u cijeloj organizaciji, tako što sami preuzimaju i njeguju takva ponašanja.
Mnogo je vjerojatnije da će vođe timova pokazivati podršku, preuzeti savjetodavno i/ili izazovno vodstvo ako viši menadžeri pokažu uključenost. Kako krenuti tim smjerom? Vrlo jednostavno, zatražite od svojih zaposlenika mišljenja oko nekog problema. Sigurno će biti različitih mišljenja od vašeg. Počnite ih uzimati u obzir s uvažavanjem. Svaki će se zaposlenik tada osjećati sigurnije jer može izreći sve što misli bez straha od neželjenih posljedica.
Preusmjerite vještine stečene na coachingu
Radne organizacije, uglavnom, pokušavaju pokriti razne teme u svojim programima za razvoj vodstva. Fokusiranje na pregršt specifičnih vještina povećava vjerojatnost pozitivnog ponašanja vodstva. A pozitivno vodstvo potiče psihološku sigurnost, koja se pak pozitivno reflektira na kreativnost i timsku izvedbu. Vještina otvorenog dijaloga, koja omogućava menadžerima da istraže nesuglasice i razgovaraju o napetosti u timu, pokazala se kao jedna od najvažnijih za razvoj pozitivnog ponašanja vodstva. Sve što naučite na coachingu menadžera, a može utjecati na jačanje i njegovanje psihološke sigurnosti na poslu, preusmjerite na coachiranje vlastitog tima.