Ljudi s različitim obrazovanjem, porijeklom, radnim iskustvom, stručnim znanjem i drugačijim pogledom na život donose drugačija rješenja u radnoj sredini. U raznolikom kolektivu brainstorming je dinamičniji. Prema svim dosadašnjim istraživanjima, inkluzivnost, odnosno prihvaćanje raznolikosti i korištenje prednosti različitosti u radnim organizacijama doprinose boljim poslovnim rezultatima. Tvrtke koje imaju homogeni radni tim mogu biti učinkovitije kod brzog obavljanja jednostavnih zadataka, ali vjerojatnije je da će raznoliki timovi brže riješiti složene probleme. To, doduše, menadžerima može biti veliki izazov zbog mogućih nesporazuma, različitih mišljenja i svjetonazora, što nerijetko vodi u konflikt. No, zanemarivo je u odnosu na prednosti inkluzivnosti u kompanijama. Primjerice, kod kompanija koje ovise o kreativnoj energiji, inovacijama i donošenju ispravnih odluka, poslovna politika inkluzivnosti pokazala se kao velika prednost. U takvom se okruženju rađaju izvrsne ideje.
3 vrijednosti (DEI) kao prednosti inkluzivnosti u kompanijama
Tvrtke koje njeguju inkluzivnost u fokusu imaju 3 vrijednosti:
- raznolikost (diversity)
- jednakost (equity)
- uključenost (inclusion).
Nazivamo ih kraće DEI, DE&I ili D&I. Čisto da znate kada u stručnoj literaturi, na portalima ili u tiskovinama naletite na ove kombinacije slova. 😉
Izgleda da su najveći motivatori za prihvaćanje i poticanje različitosti i inkluzivnosti u radnoj organizaciji:
- privlačenje i zadržavanje talenata (51 %)
- društveni pritisak
- ugled.
Što kažu različita istraživanja o prednosti inkluzivnosti u kompanijama?
Novo istraživanje HUP-a i Deloitte-a
Prošlog su mjeseca u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, u sklopu Deloitteovog SheXO kluba, Deloitte i HUP predstavili rezultate trećeg po redu istraživanja „Raznolikost i inkluzivnost na radnom mjestu”. Zajedno su ga proveli u siječnju i veljači ove godine. Prikazuje stavove i razmišljanja 196 menadžerica i menadžera na najvišim upravljačkim pozicijama u međunarodnim i hrvatskim tvrtkama. Manuela Šola, predsjednica NO HUP-a, istaknula je da zemlje s najboljim politikama rodne ravnopravnosti ostvaruju značajne prednosti, kao i to da rodna ravnopravnost u ekonomskom smislu dovodi do snažnijeg rasta BDP-a i boljeg društvenog balansa. Rečeno je i kako su kompanije koje njeguju rodnu ravnopravnost konkurentnije na tržištu i znatno uspješnije.
Usporedba novih rezultata istraživanja s onima od prije 5 godina pokazuje kako nema značajnih promjena mišljenja o položaju žena u poslovnom svijetu. Danas 93 % ispitanika smatra da se žene i dalje znatno više trebaju truditi da bi zasjele na rukovodeću poziciju. Godine 2019. jednako je mislilo 96 % ispitanih. Pitanje održavanja ravnoteže između privatnog i poslovnog života pokazalo je promjenu mišljenja. Naime, 2019. smatralo se da 44 % žena bolje održava taj balans, a tek 38 % muškaraca. Ove godine 54 % ispitanika misli kako muškarci bolje održavaju ravnotežu. Njih 33 % smatra da prevaga ide u korist žena.
Koliko se držimo i poštujemo EU direktivu o ženskim kvotama?
U istraživanju se postavilo pitanje EU regulative o ravnopravnosti spolova. Direktiva o ženskim kvotama obvezuje uključivanje manje zastupljenog spola u upravljačka tijela velikih kompanija. Je li i u kojoj mjeri EU regulativa utjecala na zapošljavanje i radne odnose žena? Čak je 47 % ispitanika odgovorilo da se nije mnogo promijenilo. No istaknuli su da je to zato što su i prije regulative imali dosta veliku zastupljenost žena. Njih 16 % misli kako su promjene umjerene, dok 3 % drži da su značajne. Znakovito je da čak 34 % ispitanih smatra kako veća zastupljenost žena u rukovođenju može bitno doprinijeti korporativnoj održivosti, zato što žene često imaju različite perspektive i prioritete. Njih 12 % smatra da rod i održivost nemaju ama baš nikakve veze jedno s drugim.
Deloitte je proveo i samostalno istraživanje. Ono je pokazalo da 67 % potrošača smatra važnim da kompanije imaju različite proizvode i usluge. Nadalje, radne organizacije koje su u najvećoj mjeri uključivale različite perspektive, postizale su veću lojalnost zaposlenika. Fluktuacija je znatno manja. Stopa zadržavanja zaposlenika je za 10 % veća.
DNV-ovo istraživanje o prednosti inkluzivnosti u kompanijama
Izvršna direktorica Business Assurancea u DNV-u Barbara Frencia istaknula je da tvrtke koje uključuju raznolikost, dakle prihvaćaju politiku inkluzivnosti, imaju 8 puta veću vjerojatnost za postizanje boljih poslovnih rezultata. Napominje i kako tvrtke s raznolikijim vodećim timovima ostvaruju veći inovativni prihod. Istraživanje ViewPoint, koje je proveo DNV, pokazuje kako sve veći broj radnih organizacija počinje stavljati raznolikost i inkluzivnost u fokus svog svakodnevnog poslovanja.
Evo rezultata istraživanja:
- 88 % ispitanika vjeruje da je raznolikija radna organizacija bolja
- 79 % misli da inkluzivnost treba biti sastavni dio cjelokupne poslovne strategije tvrtke
- 60 % smatra da je raznolika i inkluzivna radna organizacija bolji poslodavac
- 32 % misli da su raznolikost i inkluzivnost ključni za poslovanje
- 29 % povezuje raznolikost i inkluzivnost s povećanjem inovacija
- 28 % misli da inkluzivnost povećava nove poslovne prilike
- 57,8 % drži da su različitost i inovativnost dobar način privlačenja i zadržavanja talenata.
Nažalost, dubljom analizom istraživanja, ispostavilo se da samo nekolicina sustavno poduzima i provodi konkretne mjere. Tek 1-3 tvrtke postavile su raznolikost i inkluzivnost kao holističku politiku za cijelu radnu organizaciju. Njih 51,9 % inkluzivnost svodi na pilot-projekt ili pojedinačnu inicijativu. Relevantna načela i ciljeve u politici tvrtke ima 41,8 %. Tek 36,8 % ima jasno definirane odgovornosti.
Na pitanje što raznolikost i inkluzivnost znače za njih osobno ispitanici su vrjednovali prioritete na sljedeći način:
- 65,2 % jednake mogućnosti
- 58,1 % prihvaćanje
- 50,1 % poštovanje.
McKinseyevo istraživanje o prednosti inkluzivnosti u kompanijama
U istraživanjima WBSCD-a i McKinseyja fokus je na raznolikosti, jednakosti i uključenosti.
McKinseyevo istraživanje rezultiralo je sljedećim zaključcima:
- Etnički raznolike radne organizacije imaju 36 % veću vjerojatnost da će nadmašiti manje raznolike organizacije. U slučaju rodno raznolikih tvrtki riječ je o 25 %.
- Najviše diversificirane radne organizacije u odnosu na nacionalnu prosječnu razinu imaju 35 % veću vjerojatnost da će imati financijsku dobit iznad svoje industrijske medijane.
- Kompanije koje su uključile raznolike talente imaju 2,3 puta veću vjerojatnost da će biti inovativni lideri u svojoj branši.
- Kompanije u gornjem kvartilu po pitanju raznolikosti rodova imaju 15 % veću vjerojatnost da će imati financijsku dobit iznad medijana u branši.
- Kompanije s najviše raznolikih radnih timova imaju 19 % veću vjerojatnost da će ostvariti iznadprosječne prihode.
Više o tome koliko su raznolikost, jednakost i uključenost važne, pročitajte u članku How diversity, equity, and inclusion (DE&I) matter.
Ostala utjecajna istraživanja o prednosti inkluzivnosti u kompanijama
Istraživanje Harvard Business Reviewa pokazuje da su tijekom donošenja odluka raznoliki timovi 87 % vremena produktivniji od homogenih timova. Society for Human Resource Management (SHRM) napravio je svoje istraživanje koje je pokazalo da su kompanije koje su najučinkovitije uključivale raznolike perspektive imale za 20 % manju stopu odlazaka zaposlenika iz tvrtke.
Jedno drugo istraživanje, ono koje je proveo Boston Consulting Group, pokazuje da tvrtke s raznolikim timovima ostvaruju čak 19 % više prihoda od proizvoda i usluga koje su lansirali, za razliku od manje raznolikih organizacija. Uočeno je da su tvrtke s raznolikim timovima 45 % sklonije izvještavanju o vodećoj tržišnoj poziciji u svom sektoru. Na ovo se može nadovezati saznanje iz istraživanja koje je proveo Edelman Trust Barometer. Ono kaže da 64 % kupaca smatra da je etika robne marke podjednako važna kao i sama kvaliteta njezinih proizvoda ili usluga.
Peterson Institute for International Economics i EY proveli su studiju koja je pokazala da je svako 10 % povećanje raznolikosti u upravljačkim timovima povezano s 0.8 % povećanjem prihoda prije kamata i poreza. Gallupovo istraživanje govori kako su zaposlenici koji se osjećaju prihvaćenima i uključenima, skloniji 3 i pol puta više ostati u kompaniji nego oni koji se ne osjećaju uključenima. Čak 67 % aktivnih tražitelja posla, prema Glassdoorovu istraživanju, vrjednuje poslodavce prema raznolikosti na radnom mjestu.
Međunarodni standard „Upravljanje ljudskim resursima — Raznolikost i inkluzija”
Međunarodni referentni standard ISO 30415 uveden je 2021. kao standard za „Upravljanje ljudskim resursima — Raznolikost i inkluzija”. Cijenjen je u čitavom svijetu zato što predstavlja smjernicu koja pomaže u razvoju inkluzivnog radnog mjesta u okruženju koje zahtijeva poštivanje različitosti i njegovanje inkluzije (DEI), kao i u efikasnom rješavanju nejednakosti u radnim organizacijama u bilo kojem pogledu. Podržava tvrtke da inkorporiraju DEI u svoju poslovnu filozofiju. Referira se na upravljanje ljudskim resursima, isporuku proizvoda i usluga, odnose u opskrbnom lancu i odnose s vanjskim dionicima radi postizanja jednakosti, pravednosti i pravičnosti.
ISO 30415 relevantan je za sljedeće ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih naroda (SDG):
- ravnopravnost spolova
- dostojanstven rad
- ekonomski rast
- industrija, inovacije i infrastruktura
- smanjenje nejednakosti
- vođenje načelima ljudskih prava na radu.
Znate li da su Norvežani i Talijani razvili svoje nacionalne standarde po tom pitanju? Norvežani imaju NS 1120:2018 „Sustav upravljanja raznolikošću”, a Talijani UNI/PdR 125:2022 „Sustav upravljanja ravnopravnošću spolova“.
Sistemski pristup inkluzivnosti u kompanijama
Tvrtkin pristup inkluzivnosti pokazuje nam smatra li ona DEI vrijednošću ili nametnutim teretom, odnosno konkurentskom prednošću ili mrtvim slovom na papiru samo da se zadovolji EU direktiva ili zakon zemlje u kojoj posluje.
DEI se nameće kao imperativ ovog doba!
Ukoliko želite biti konkurentni, utoliko ćete prije razmisliti o uključivanju inkluzivnosti u svoju politiku poslovanja. Želite li zapošljavati najbolji radni kadar, usvojite sistemski pristup inkluzivnosti. Vodeći HR stručnjaci već su prepoznali kako je za povezivanje DEI s poslovanjem i brendiranjem neophodna integracija inkluzivnosti u cjelokupnu poslovnu strategiju tvrtke. Vodeći se rezultatima istraživanja, zaključujemo kako će raznolike i inkluzivne radne organizacije gotovo sigurno nadmašiti one manje raznolike.
Kako vam MultiKulti program pomaže da iskoristite prednosti inkluzivnosti u kompanijama?
Da biste čim prije prihvatili činjenicu da se tržište rada rapidno mijenja i da nam dolaze zaposlenici iz najudaljenijih krajeva svijeta, čija nam kultura i svjetonazor nisu bliski, te da biste se što bolje prilagodili tom intenzivnom valu promjena, LQ je osmislio jedinstven program za menadžere ljudskih resursa, voditelje i sve one koji su dio rukovodećeg procesa. Pridružite nam se na našim interaktivnim radionicama. Vodi ih ugledni coach Srđan Knežević. Cilj programa je približavanje svijeta i načina razmišljanja različitih socijalnih skupina, osvještavanje zajedničkih karakteristika, razlika u perspektivama i pogledima na svijet koji su specifični za kulturu neke zemlje, organizacije ili socijalne grupe.
Program smo nazvali MultiKulti. Zanima li vas zašto? Pruža neophodno znanje, stručnu podršku i alate za uspješno rukovođenje raznolikim timovima sačinjenima od zaposlenika iz različitih društvenih sredina ili zemalja, čije su kulture znatno različite od naše. MultiKulti vam približava multikulturalnost u radnim organizacijama ističući njezine prednosti. Potiče vas na više razumijevanja i prihvaćanje različitosti. Dobit ćete uvid u nove trendove i prakse. Savjetovat ćemo vas kako uspješno komunicirati i motivirati zaposlenike bez obzira kojoj socijalnoj grupi pripadaju.
7 glavnih prednosti MultiKulti DEI programa
- Poboljšana produktivnost: inkluzivna i diversificirana radna sredina potiče kreativnost, bolja rješenja, više dobrih ideja i inovativnost, a sve to vodi do veće produktivnosti.
- Veća konkurentnost na tržištu: tvrtke privlače širi spektar potrošača i klijenata, ali i novih potencijalnih zaposlenika koji cijene raznolikost i inkluziju.
- Jačanje brenda i bolja reputacija: zbog privlačenja ponajboljih talenata iz različitih zajednica, renome brenda u društvu jača, a employer branding tvrtke dobiva dodatnu vrijednost.
- Smanjenje rizika i troškova: rezultati DEI programa su smanjen rizik od diskriminacije i pravno-etičkih problema te prevencija troškova zbog pravnih sporova i kompenzacija.
- Prilagodljivost i inovacija: radna organizacija počinje se prilagođavati promjenama na tržištu i postaje otvorenija za nove ideje i pristupe u radu, njegujući inovativnost kao svoju vrijednost.
- Veća angažiranost zaposlenika: osjećaj pripadnosti i poštovanja povećava angažiranost i lojalnost zaposlenika, zbog čega je niža stopa fluktuacije i dulje zadržavanje talenata u tvrtki.
- Donošenje boljih odluka: raznoliki timovi imaju tendenciju donositi informirane odluke zato što dopuštaju sebi širi spektar perspektiva na osnovi različitih iskustava, što dovodi do boljih poslovnih rezultata.
Iskoristite prednosti inkluzivnosti u svojoj tvrtki uz MultiKulti!
U LQ-u držimo da je odgovornost na najvišem rukovodstvu kada je u pitanju usvajanje holističkog pogleda i sistemskog pristupa različitosti i inkluzivnosti. Sve je više informacija iz prakse i rezultata istraživanja o tome da raznolika i inkluzivna tvrtka bilježi bolje poslovne rezultate. Nažalost, još uvijek je klima takva da malo ljudi vidi raznolikost i inkluzivnost kao ključne za poslovanje svoje radne organizacije.
Većina poslodavaca tek je na početku. Zatečeni rapidnim odlaskom radne snage iz Hrvatske, nisu stigli reagirati na vrijeme promjenom organizacijske kulture. Radi popunjavanja tržišta rada Hrvatska je morala posegnuti za radnicima iz drugih zemalja koji su sa sobom donijeli svoju kulturu, svjetonazor i religiju. Na poslodavcima je da olakšaju stranim i domaćim radnicima zajednički rad. Menadžerima i vlasnicima tvrtki koje zapošljavaju strance, MultiKulti može biti od velike koristi.
Predbilježite se za naš program o multikulturalnosti u kompanijama.