Autor teksta: Dunja Firšt
Kada uđete u neku kompaniju, što je prvo što osjetite?
Je li to energija u prostoru, osmijesi zaposlenika ili možda opuštena atmosfera?
Prvo što osjetite nema miris, nema okus, nije opipljivo, ali se itekako osjeti: to je TIMSKA KULTURA.
Timska kultura je često prvi znak koji otkriva koliko je radno okruženje poticajno i podržavajuće. Ona se ogleda u načinu na koji se zaposlenici međusobno pozdravljaju, kako komuniciraju jedni s drugima i svojim voditeljima te obratno i kakav je njihov opći stav prema radu. Obratite pažnju i na to kako su vas dočekali i kako se ophode s vama.
Timska kultura nije samo apstraktna ideja; ona je temelj uspjeha svake organizacije.
Odgovornost osoba na upravljačkim pozicijama
Herb Kelleher, osnivač Southwest Airlinesa, jednom je rekao:
“Kultura je način na koji radite posao kada nitko ne gleda.”
Ova izjava snažno oslikava važnost timske kulture.
Kultura u organizaciji ne definira se pravilima i smjernicama; ona se oblikuje kroz svakodnevne akcije i ponašanja voditelja i zaposlenika. Najveći dio je odgovornost osoba na voditeljskim pozicijama jer su one te koje će definirati temelje timske kulture. Svaki voditelj/manager/direktor treba znati da svojim ponašanjem daje primjer drugima. Zato uvijek trebamo „krenuti od sebe“ i živjeti vrijednosti i ponašanja u praski. Jer ne možemo tražiti od drugih nešto čega se sami ne držimo. Kultura se krene stvarati sama od sebe, ali rijetko bude pozitivna ako kompanija ne ulaže u rad s ljudima na upravljačkim pozicijama kao bi usvojili vještine komunikacije, vođenja timom, motivacije i podizanja angažiranosti.
Povjerenje
Ako želite da vaši zaposlenici ne osjećaju muku kada pomisle na dolazak na posao, ključno je raditi na izgradnji povjerenja. Povjerenje je baza dobrih odnosa unutar tima i osnovni preduvjet za otvorenu i iskrenu komunikaciju. Kada zaposlenici vjeruju jedni drugima i svojim nadređenim, oni su spremniji dijeliti ideje, izražavati zabrinutosti i tražiti pomoć. Ovo ne samo da poboljšava radnu atmosferu, već i povećava produktivnost i kreativnost.
Komunikacija igra ključnu ulogu u jačanju timske kulture
Kako vi komunicirate unutar svog tima? Pružate li povratnu informaciju? Otvorena i konstruktivna povratna informacija omogućava zaposlenicima da se osjećaju cijenjenima i da znaju gdje mogu poboljšati svoje vještine. Asertivna komunikacija, koja uključuje iskazivanje vlastitih mišljenja i osjećaja na jasan i poštovanja pun način, također je iznimno važna. Ona potiče dijalog i pomaže u razvoju međusobnog poštovanja među članovima tima.
Dodatno, važne su i male, dobronamjerne geste koje mogu značajno doprinijeti jačanju timske kulture. Jednostavni postupci, kao što su zahvalnost, pohvale ili čak samo osmijeh, mogu stvoriti pozitivnu atmosferu. Ove geste pomažu u jačanju međusobnih odnosa i čine da se zaposlenici osjećaju cijenjenima.
Kada članovi tima znaju da su njihovi napori primijećeni i cijenjeni, povećava se njihova motivacija i angažman.
Fokusirajte se na izgradnju pozitivnih iskustava zaposlenika i time ćete unaprijediti timsku kulturu.
Izmjerite zadovoljstvo zaposlenika kroz razne alate koji postoje i tako ćete saznati u kojem području imate potencijala za poboljšanje. Zatim u sljedećem koraku trebate isplanirati konkretne planove aktivnosti u koje ćete uključiti zaposlenike.