×

Coaching i mentalno zdravlje

Ima li nešto što radimo u coaching susretu, a da se ne tiče mentalnog zdravlja klijenta? Nema.

Bez obzira na temu, ciljeve, kontekst ili situaciju, bez obzira na korporativni aspekt ili privatnu temu, na kraju, ono s čime se klijent susreće je vlastita sposobnost da izađe s problemom na kraj. Tu dolazimo do mentalnog zdravlja.

Život nije jednostavna priča. Na seminaru u Americi prije tjedan dana imao sam priliku razgovarati s ženom kojoj se sin objesio prije 14 godina. Takav događaj ekstremno oblikuje sposobnost osobe da bude u mentalnom zdravlju. Osim nje, tamo je bila i jedna mlada žena od 22 godine, kojoj su s 19 dijagnosticirali autizam. Ona je također svjedočila kako se cijelo svoje djetinjstvo bori pokušavajući ostati mentalno zdrava.

Vjerojatno ćemo kao coachevi imati klijente s manje ekstremnim životnim iskustvima. Međutim, za osobu koja proživljava bilo koje negativno iskustvo, na primjer straha, nesigurnosti, osjećaja neuspjeha, visoke razine stresa ili disfunkcionalnog odnosa, doživljaj mentalne neravnoteže je jako stvaran. Život je kompleksan, ponekad vrlo intenzivan, nepredvidiv, često paradoksalan, i naš zadatak kao coacheva je da svakoj osobi pristupimo s jednakom poniznosti, s dubokim razumijevanjem i snažnom vjerom u sposobnost Bića u samoiscjeljenje.

Nekoliko je stvari bitno koje moramo uzeti u obzir kao coachevi kad je u pitanju fokus na mentalno zdravlje.

Razumijevanje mentalnog zdravlja

Na jednoj radionici je polaznica rekla: “Ma jasan mi je taj mental, i dosta mi ga je. Ono što me stvarno zanima su emocije”. Mental je kao riječ nastala iz latinske riječi mens, što znači um. Um svake osobe uključuje cjelokupno njegovo postojanje uključujući misli, emocije, percepciju, sve misaone, emotivne i duhovne procese koje osoba ima.

Mentalno zdravlje je integralno zdravlje osobe u najširem smislu. Kad smo kao coach usmjereni na mentalno zdravlje, usmjereni smo na to da pomognemo osobi razumjeti vlastito postojanje iz kojeg god aspekta je potrebno, uvijek promatrajući osobu kao cjelinu.

Promijenjivost mentalnih stanja

Kako ćemo definirati da li je netko mentalno zdrav ili nije? (Ovaj tekst nije o mentalno bolesnim ljudima). Ako se na jednoj strani nalazi mentalno zdravlje, onda je na drugoj, mentalno ne-zdravlje. Dakle, kako ćemo znati na kojoj smo strani mi ili naš coaching klijent? Možda je najbolje da krenemo od činjenice da smo svi istovremeno mentalno zdravi i nezdravi. Jer upravo je promjena mentalnog stanja priroda našeg ljudskog postojanja. Svi se ponekad osjećamo kao da smo poludjeli, ili smo u totalnom stresu, ili ne držimo konce života u svojim rukama. I onda, već u slijedećem trenutku, sve može izgledati drugačije.

Ništa se specijalno nije dogodilo, a osjećamo se mirno, dobro i stabilno. Možda smo se naspavali, pogledali dobar film, otišli s prijateljima na večeru, prošetali ili posjetili coacha. Što god da je razlog, svi smo iskusili vraćanje u stanje mentalnog zdravlja. Svi imamo taj kapacitet, s coachingom i bez njega. Naša baza je mentalno zdravlje, bez obzira na promjene vlastitog raspoloženja. Promjene raspoloženja su dio naše ljudske prirode i ostati će tako sve dok smo živi.

Snaga prisutnosti i moć slušanja

Naš zadatak kao coacha je vjerovati da svako ljudsko biće ima sposobnost održavati mentalno zdravlje. To ne znači, biti konstantno sretan ili u pozitivnim emocijama. To znači da imamo, od rođenja, ugrađenu sposobnost za vraćanje u mentalnu ravnotežu. U tom smislu, mi facilitiramo ili ubrzavamo proces za koji već postoji potencijal. On je tu u baš svakoj osobi. Suštinski, već sama naša percepcija kao coacha da taj potencijal postoji, utjecat će na sposobnost osobe da se vrati u mentalno zdravlje. Poznata je teza iz kvantne fizike: “Promatrač utječe na promatrano.”

Coaching usmjeren na mentalno zdravlje potiče klijenta da koristi vlastitu intuiciju, svoju duboku mudrost, onu izvornu inteligenciju, da dođe do dubokog osjećaja mira. Do mira u duši. Svaka je coaching tehnika tu dobrodošla, ali suštinski nije tehnika to što čini promjenu. Korištenje tehnika može pomoći u dijalogu osobe sa samom sobom. Može biti jedan oblik rječnika koje će klijent koristiti u susretu. Na primjer, crtež je oblik komunikacije, rad sa simbolima kao što su “Points of You” su oblik izražavanja, ili istraživanje arhetipova kroz Jungian coaching je oblik komunikacije. Međutim, to nije osnovna sila koja potakne promjenu.

Suština je u snazi naše prisutnosti kao coacha i u vjeri da se kapacitet za iscjeljenje nalazi u klijentu. Kvaliteta našeg slušanja i duboka prisutnost, zajedno s našom vjerom i otvorenim umom, povući će klijenta u stanje mirnog uma i čiste svijesti. To je prostor iz kojeg će osoba dosegnuti vlastitu mudrost, intuiciju i iscijeljene. To je prostor iz kojeg dolazi uvid. Da bi to uspjelo, zadatak nas coacheva je u sebi graditi prostor mirnog uma i čiste svijesti.

 

Autor teksta: Alan Žepec

Coaching i mentalno zdravlje

Ima li nešto što radimo u coaching susretu, a da se ne tiče mentalnog zdravlja klijenta? Nema. Bez obzira na…

Strive for Speaking

Tražite motivacijskog govornika za svoj sljedeći događaj?

Ne tražite dalje! LQ stručni govornici posvećeni su prenošenju snažnih i inspirativnih poruka koje će dati energiju i motivirati Vaš tim, ostavljajući trajan utjecaj na njihov osobni i profesionalni razvoj. Saznajte više

Naši internacionalni partneri​