×

Važnost supervizije novih coacheva

Autor: Martina

LQ preporučuje superviziju profesionalcima čije je zanimanje povezano s vođenjem, savjetovanjem i usmjeravanjem drugih. Supervizija je od iznimne koristi menadžerima, osobito novim menadžerima, kako bi stekli samopouzdanje, sigurnost i ohrabrili se samostalno donositi važne odluke. Isto vrijedi i za coacheve početnike. Supervizija novih coacheva naša je specijalnost. Budući da zanimanje coacha podrazumijeva usmjeravanje drugih, ali bez strogog dociranja, stručna pomoć na početku profesionalne karijere svakom novom coachu više je nego dobrodošla.

Konferencija o superviziji

Kolika je važnost supervizije u profesionalnom životu pojedinca, govori činjenica da se u Hrvatskoj do sada održalo već pet konferencija o superviziji. Posljednja se održala u travnju ove godine pod nazivom „Snaga supervizije u vremenu promjene”. Konferencija je bila namijenjena supervizorima i supervizantima, a organizirali su je: HDSOR (Hrvatsko društvo za superviziju i organizacijski razvoj), Sinapsa d.o.o. i DPP (Društvo za psihološku pomoć).

Obradile su se brojne teme: analiza i stjecanje uvida u postignuća i izazove u provođenju supervizije, osnažujući učinci supervizije, doprinos supervizije kao oblik podrške, razmjena iskustava među supervizorima te između supervizora, supervizanata i rukovoditelja u socijalnoj skrbi, obrazovanju, pravosuđu, ustanovama i udrugama civilnog društva.

Predstavljeni su novi modeli i načini rada, odnosno inovativni pristupi u supervizijskoj praksi. Pojasnilo se koja su nova područja supervizijskog djelovanja. Razgovaralo se i o novim spoznajama u svijetu supervizije.

Što je supervizija?

Supervizija je praksa koja objedinjuje vrlo različite pristupe, funkcije, ciljeve, sadržaje, teme, metode i tehnike rada. Podrazumijeva rad s osobama različitih profesija, dobi, spola te životnog i radnog iskustva. Govorimo o pomoći jednog profesionalca drugom profesionalcu. Zanimljivo je, ali i logično, da se supervizija razvila u području medicinske znanosti, a potom se počela oslanjati na teoriju socijalnog rada i drugih srodnih pomažućih profesija s kojima dijeli ciljeve, vrijednosti, metode, načela rada i teorijske koncepte. Pritom mislimo na savjetovanje, psihologiju, psihoterapiju i rehabilitaciju.

To je pomažuća praksa u kojoj se gradi odnos povjerenja, ali koja zahtijeva čvrsti etički okvir kako bi osigurala dobrobit sudionika ‒ supervizanta i supervizora. Želimo li polučiti uspjeh, komunikacija između dvaju sudionika treba biti otvorena i iskrena. Povjerenje je osnova na kojoj se može graditi kvalitetan odnos, a supervizor je dužan držati se svih etičkih načela i čuvati povjerljive podatke o supervizantu sukladno GDPR-u.

Supervizija omogućuje supervizantu da slobodno, bez straha i zadrške, otkrije svoja bolna i teška iskustva, dvojbe i osjećaje. To znači da svoj rad izlaže kritičkom promišljanju, ali si istovremeno otvara vrata za moguće promjene. Supervizantu treba omogućiti samoodređenje u obradi supervizijskog pitanja, odnosno optimalne uvjete za slobodu izbora.

Važno je da supervizor potakne supervizanta na aktivno sudjelovanje u svim fazama njihova odnosa i cijelog procesa. Supervizija podrazumijeva individualan pristup jer se supervizor treba maksimalno posvetiti i usredotočiti na svog klijenta.

Je li supervizija samo dijadni odnos između supervizora i supervizanta ili je mnogo više? (H2)

Treba imati na umu da, iako supervizija jest primarno dijadni odnos, ona je trijadni i višestruki odnos. Kavanagh i suradnici, gledajući superviziju u širem kontekstu, drže da postoje najmanje četiri sudionika svakog supervizijskog odnosa:

  • supervizor
  • supervizant
  • krajnji korisnik supervizantovih usluga
  • organizacija u kojoj radi supervizant.

Budući da supervizija utječe na krajnje korisnike supervizantovih usluga, ali i na samu radnu organizaciju u kojoj supervizant radi, važno je da se etička dimenzija supervizije odnosi na sve sudionike, na što upozoravaju Kurpius i suradnici. Supervizijski odnos temelji se i treba se graditi na odgovornosti i povjerenju.

Glavna obilježja odnosa supervizor ‒ supervizant su:

  • osobna pomoć
  • profesionalna pomoć
  • podrška koja osnažuje
  • rizik neugode i stresa.

Supervizija je jedinstven, interakcijski, interpersonalan i dugotrajan odnos. Često je vrlo intenzivan, dinamičan i osjetljiv osoban odnos suradnje. Treba istaknuti i humanu, a ne samo profesionalnu stranu supervizije.

Kakav treba biti supervizor?

Supervizor je facilitator koji usmjerava i pruža podršku supervizantu u suočavanju s vlastitim dvojbama i problemima. Preuzima ulogu učitelja ili edukatora koji katkad, kako ističe Belardi, može imati i evaluativnu zadaću. Najbolju definiciju, ili možda bolje reći opis supervizora, dala je Kim Strom-Gottfried, kazavši da je supervizor profesionalni i etički model uloga i odnosa. Supervizor je prije svega posebno educiran stručnjak koji usmjerava supervizanta u procesu trajnog učenja za svakodnevne radne zadatke i iznenadne poslovne situacije.

Supervizor radi s klijentima različitih sociodemografskih karakteristika. Pritom mislimo na dob, spol, zanimanje, etnicitet… Svoj stil komunikacije prilagođava komunikacijskom stilu supervizanta i njegovim kognitivnim mogućnostima. Treba izbjegavati stereotipe i predrasude. Ako je supervizant posebno osjetljiva osoba, supervizor treba na njegovu ranjivost reagirati empatijom i strpljenjem. Kada klijent stekne povjerenje u svog supervizora, to je znak da supervizor radi svoj posao na ispravan način.

Kako supervizantu pomaže supervizija?

Supervizant je, također, stručnjak u svom području rada, no katkada zna naići na poteškoće u radu ili je tek na početku svog radnog puta i treba mu konkretna profesionalna pomoć. Dolazi s određenim problemima, artikuliranim, a često i nesvjesnim očekivanjima, profesionalnim, političkim i sociološkim uvjerenjima, odnosno stavovima i predrasudama. Supervizija mu otvara oči.

Neugoda i stres koje proživljava povezuju se s priznanjem potrebe za podrškom i činjenicom da se povjerava nepoznatoj osobi, bez obzira što zna da je stručna i objektivna.

Supervizija mu pomaže da  počne promatrati vlastiti rad iz različitih perspektiva i tražiti nova rješenja. Postaje kompetentniji za donošenje ispravnih odluka. Osposobljava se za samostalno profesionalno obavljanje svog posla.bSupervizant ne uči samo iz onoga što je sadržaj (tema) supervizije. Pod dojmom i utjecajem vlastita iskustva neposredno mijenja svoj pristup radu.

Sistemska supervizija

U kontekstu fokusa, ciljeva i modaliteta posebno se ističe sistemska supervizija. U središtu joj je suradnički odnos supervizora sa supervizantom. Metoda cirkularnih pitanja u superviziji potiče klijenta na razmišljanje izvan okvira (thinking outside the box). Upravo je divergentno mišljenje ono što karakterizira inovatore, kreativne ljude, velike lidere i poduzetnike, pa i kvalitetne coacheve. 😉

Sistemska supervizija potiče na autentičnost u radu. Supervizante, ovisno o temi, dovodi u različite pozicije, ali ih potiče da zadrže svoju meta-poziciju, tj. da budu samorefleksivni i kritični o svomu radu te da gledaju iz druge perspektive, iz tuđih cipela.

Supervizija novih coacheva

U slučaju supervizije coacheva, supervizor je stariji coach (po stažu i iskustvu, ne po godinama ;)), dok je supervizant novi i neiskusni coach.

Upravo ste stekli diplomu ili certifikat da ste svladali edukativni program za coacha? Uvjerenje je u džepu, a vi nemate iskustva i ne želite grlom u jagode sa svojim prvim coaching iskustvom.

Što dalje?

Treba vam čvrsti oslonac ili vjetar u leđa da vas pogurne u pravom smjeru. LQ vam nudi rješenje ‒ Coaching Supervision & Community.

LQ-ova supervizija novih coacheva

Ako osjećate potrebu za supervizijom, bilo da ste coach ili menadžer sa svježom diplomom u rukama, u LQ-u ćete dobiti individualiziranu superviziju. Radimo s klijentima različitih zanimanja, vještina i kompetencija.

U svakoj se superviziji prilagođavamo potrebama i željama klijenta, što znači da pripremamo individualni supervizijski plan. U LQ-u znamo da svaki supervizant dolazi sa svojim specifičnim problemima i dvojbama, ali i karakteristikama. Zato odmah na početku dogovaramo ciljeve supervizije.

Naši iskusni coachevi supervizori su novim naraštajima coacheva koji su završili našu akademiju. Supervizijom vam pomažemo da popravite kvalitetu svog upravljanja timom ili vođenja coachinga.

Coaching Supervision & Community ‒ supervizija novih coacheva

Alan Žepec, osnivač i CEO naše tvrtke, zaljubljenik je u coaching. Ko-kreacija mu je misao vodilja u poslovanju. Bio je kreativan i kada je osmišljavao program Coaching Supervision & Community.

Zajedno s dvadesetak ljudi iz LQ-ovog tima radi na vještinama, mindsetu i kulturi velikih i malih organizacija, stvarajući inovativne usluge koje pomažu profesionalcima da još bolje obavljaju svoj posao. Obožava biti u ulozi coacha, pa se ne trebamo čuditi da je za nove coacheve, sa svojim timom, pripremio novi edukativni i osnažujući program.

Coaching Supervision & Community program zamišljen je kao svojevrsna supervizija novih coacheva. Namijenjen je, dakle, svim polaznicima naše Coaching akademije, koji su je uspješno završili, ali koji se s diplomom u ruci još ne osjećaju potpuno sigurno i samouvjereno da slobodno polete u svijet profesionalnog coachinga.

Program je optimalan za sve one koji žele ostati u doticaju s coachingom i njime se profesionalno baviti. Ako želite nova saznanja iz coaching prakse, također ste dobrodošli na Coaching Supervision & Community.

Program obuhvaća dva dijela:

  1. Coaching supervision
  2. Coaching development.

Pozivamo naše PD alumnije, ali i polaznike drugih coaching programa s certifikatom o završenoj edukaciji, koji odgovara diplomi AoEC Practitioner Diploma in Executive Coaching, da svoj coaching podignu na viši stupanj.

Tijekom programa ostavljamo dovoljno vremena da, nakon teorijskog dijela, podijelite svoje dvojbe, postavljate pitanja koja vas muče, sretnete stare i upoznate nove kolege te se umrežite s njima. Imate dvostruku korist od programa ‒ stjecanje novog znanja i networking. 😉

Coaching supervision ‒ supervizija novih coacheva

Prvi dio programa vodi  Alan Žepec, iskusni LQ-ov coach, koji će vam dati koristan feedback na vašu coaching praksu. Susreti s Alanom odvijat će se dvaput godišnje. Dobit ćete odgovore na sve nedoumice i pitanja koja imate o procesu svog rada u coaching vodama. Nadalje, predstavit će vam posljednje trendove i prakse. Naučite trikove, otkrijte male tajne velikog majstora coachinga!

Coaching development ‒ supervizija novih coacheva

Drugi dio programa vodi Tinka Bulić, trenerica i coach. Diplomirala je međunarodne odnose i psihologiju na američkom sveučilištu Webster u Nizozemskoj, ali ima i diplomu s londonske akademije Academy of Executive Coaching. Kreira sadržaj za treninge uživo i na daljinu.

Ona će vas voditi online kroz 4 susreta godišnje. Poseban začin svakog susreta bit će novi gost predavač. Osigurali smo vam zanimljive i iskusne predavače iz područja executive coachinga, koji će održati predavanje, a potom kreirati demo session. Dobrovoljni sudionik bit će u ulozi coacheeja. Zapišite si u kalendar da se prvi susret u 2024. održava u rujnu, a ostala tri: u studenom 2024., u ožujku i lipnju 2025. godine.

Supervizija novih coacheva na daljinu i uživo

Tamara Bobić iz Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica napravila je analizu vlastitih iskustava o superviziji na daljinu. Ukazala je na poteškoće u komunikaciji, ponajviše zbog izostanka neverbalnog djela koji je evidentan u superviziji uživo.

Istaknula je najveću prednost supervizije na daljinu. Omogućava lakši i brži pristup supervizantima koji nisu u mogućnosti fizički nazočiti superviziji zbog udaljenosti, zdravstvenih ograničenja, organizacijskih ili financijskih razloga. To je model supervizije koju biramo ovisno o specifičnim potrebama, resursima i preferencijama supervizanata.

Bobić zaključuje kako upravo integracijom obaju pristupa ‒ supevizijom online i uživomožemo pružiti najbolje korisničko iskustvo i postići svrhu supervizije. A LQ-ov program vam omogućuje kombinaciju učenja uživo i na daljinu.

Ulazite li u svijet coachinga i želite li na samom početku pokazati da ste kompetentan coach koji se zna nositi s raznim izazovima, a manjka vam samopouzdanja i objektivnosti, Coaching Supervision & Community jest program na kojem ćete osnažiti sebe u ulozi coacha.

Prijavite se na program.

Autor: Martina

Važnost timske kulture

Autor teksta: Dunja Firšt Kada uđete u neku kompaniju, što je prvo što osjetite?   Je li to energija u…

Odlučio sam više ne žuriti

Autor teksta: Alan Žepec Kaže mi taksist: “Oprostite, mogao sam odabrati i brži put”. Moj odgovor: “Sve je dobro, nikamo…

Ne znam.

Kad sam razmišljao o pisanju ovog bloga, prva misao bila je – ne znam što bih pisao. I upravo tada…