U današnjem svijetu brzih i neočekivanih promjena postavlja se pitanje, ali i izazov, tko će se lakše i brže prilagoditi ovim ludim vremenima. Pritom mislimo, ne samo na pojedince, već jednako tako i na organizacije. Da bismo postali prilagodljivi, potrebno je osvijestiti da status quo ne donosi napredak. Bez afirmativnog, pozitivnog stava prema životu i poslu, a to podrazumijeva i odnos prema promjenama, nećemo daleko dogurati. Tektonske promjene u svijetu ili one u našoj okolini utječu nam na život i posao. Vrlo često jedini način da preživimo sve što nam priroda i konkurencija serviraju je prilagođavanje novim kretanjima. Dakako, to zahtijeva promjenu u životu općenito, poslovanju i poduzetništvu. Osvještavanje je nužno. Svjesna promjena postaje naša nužnost jer nam samo growth mindset donosi osobni i poslovni uspjeh.
Svjesna promjena dolazi iznutra
Svjesna promjena je dubinska promjena osobe i njezina načina poimanja svijeta kao i načina na koji se odnosi prema kolegama, prijateljima, obitelji…
Osnovno načelo svjesne promjene jest promjena načina razmišljanja koja dolazi “iznutra”. Da bismo doista napravili dubinsku analizu sebe, moramo zaroniti u vlastite potencijale i izvući ih na svjetlo dana. A kako ćemo to postići? Dijalogom sa samim sobom. Promišljanje i vlastito iskustvo, način na koji želimo razmišljati i djelovati u kontekstu svoje okoline, otvaraju nam vrata ka svjesnoj promjeni.
Neuroznanost o (ne)svjesnosti
Pitate li se zbog čega ne možete ostvariti ono čemu težite u životu? Odgovor je u vašem umu. Naime, struktura uma određuje apsolutno svaki moment života. Mi možemo percipirati i činiti samo ono što se skriva u strukturi našega uma.
Znate li da je sve što spoznajemo osjetilima dio našeg svjesnog uma i da na njega otpada samo 5%? Dakle, očito je da prevladava podsvijest. Naime, 95% ponašanja i razmišljanja je reakcija podsvijesti. A, podsvijest ima presudnu i odlučujuću ulogu u svim situacijama u našem životu. Zapravo, ona je taj stvaralački, kreativni dio koji vezujemo za emotivnu stranu svog bića. Kako je odgovorna za samoodržanje, reprodukciju, preživljavanje te utječe na životne funkcije, odgovorna je i za to hoćemo li započeti svoju svjesnu promjenu.
Brzi mozak je naš srednji mozak uključujući limbički sustav koji povezuje emocionalnost s našim iskustvima. Mi stalno doživljavamo, proživljavamo i osjećamo bez svjesne svijesti. Prolazimo fazu stvaranja dojma o svijetu nesvjesno i emotivno. Zatim, naš spori mozak, ili njegove kognitivne izvršne funkcije, stvaraju priče iz naše podsvijesti. Razrađujemo priču koju sami sebi pričamo i koristimo se njome kako bismo dali smisao stvarima i događajima.
Jeste li se ulovili da ste ponekad bezrazložno pristrani? To se upravo događa zbog ovoga što smo maloprije napisali. Čovjek je pristran jer je ljudski mozak tako podešen.
Neuroznanost ima odgovor za takvo ponašanje. Otkrila je fenomen zrcalnih neurona.
Kako donosimo odluke?
Dio mozga koji se aktivira kada promatramo druge i njihova iskustva te dio koji daje smisao događajima, različite su regije koje ponekad nisu usklađene. Kada slušamo druge s iskrenom namjerom da razumijemo njihovo iskustvo, naš je mozak obuzet njihovom pričom. Skeniranje mozga govori nam da, kada stvarno slušamo nekoga, odnosno njegovu priču, tada su dijelovi mozga koji se aktiviraju, zapravo odraz onoga što se događa u mozgu sugovornika. Drugim riječima, pokušavajući poistovjetiti se sa sugovornikom, mi u tom trenutku na nesvjesnoj razini na neki način „kopiramo“ kemiju njegovog mozga.
Dvadeset godina istraživanja dovelo je do zanimljivih zaključaka u neuroznanosti. Jedan od njih je da ljudi nesvjesno emotivno donose odluke. Na tom saznanju razvio se moderni marketing. Izmislio je storytelling koji izmamljuje emocije. Tako zaokuplja pažnju tj. um potrošača – (is)priča emotivnu priču i proda vam proizvod, odnosno uslugu. Kako bi ta prodaja bila uspješna, potrebno je da se prodavač poistovjeti sa svojim potrošačem, odnosno da zrcali njegove emocije i potrebe.
Problem izvire iz emocija
Kako se osjećate dok razmišljate o problemu koji vas muči? Sigurni smo da vas ne preplavljuje ugodan osjećaj. Emocije izazivaju problem. Nadovezujući se na to, zaključak je da problem postoji upravo zbog naše emotivne reakcije na problemsku situaciju. Nažalost, većina nas nije svjesna tolikog utjecaja vlastitih emocija na svoje ponašanje, djelovanje i misli. Naime, sve što u životu smatramo problemom ima izvor u skrivenoj nepoželjnoj emociji i energetskoj blokadi, u podsvijesti.
Da rezimiramo, bez podsvjesnih emotivnih trauma ne bi bilo problema.
Naša psiha progovara kroz emocije, a svakodnevica je refleksija unutrašnjeg svijeta odnosno naše podsvijesti.
Coaching za svjesnu promjenu i rad na sebi
Stvaranje smisla uglavnom je čvrsto povezano s našim identitetom. Istina je da najčešće (pr)osuđujemo tuđe ponašanje ili stavove na osnovi čvrsto izgrađenog vlastitog identiteta za koji smo korijenski duboko vezani. Upravo se zato događa sljedeće – sudimo prije no što zrcalimo.
Upravo to NE zrcaljenje stvara napetost koju vaši zaposlenici mogu osjetiti kada su zabrinuti za svoje radno mjesto ili ulogu u timu. To se reflektira i kao napetost koju članovi tima osjećaju kada se moraju prilagođavati. Lideri ponekad griješe kada to tumače kao timsku koheziju, a zapravo je u realnosti riječ o strepnji ili nesigurnosti zaposlenika unutar tima.
Bez razumijevanja onoga što se zbiva u nama, a pritom mislimo na emocije, vjerovanja, obrasce ponašanja i predrasude, zaglavljujemo se u situacijama u kojima se ne osjećamo ugodno. Duboko u sebi znamo da to ne želimo, ali ne znamo si pomoći. Svatko ima potencijal da živi i radi bolje i drugačije. No, pitanje je koliko će nas to osvijestiti i potaknuti da iskoristimo taj svoj potencijal.
Coaching za svjesnu promjenu primjenjuje metode, tehnike i procese koji potiču na transformaciju podsvjesnih sadržaja. Na taj način počinje se mijenjati postojeća struktura uma, čime je otvoren put za konkretne i konstruktivne promjene. Um počinje percipirati realnost drugačije. Traži i pronalazi kompatibilne stvari s onime što očekuje od života. Nedostižno tako postaje dostižno i ostvarivo. Oslobođeni okova starih obrazaca ponašanja i poimanja svijeta, otvarate vrata pozitivnim promjenama.
Svjesna promjena traži aktivno slušanje
Ako zbog vezanosti za svoj identitet, ne slušamo aktivno sugovornika, ostajemo pristrani i pod utjecajem predrasuda. Temelj izgradnje inkluzivnosti jest uvježbavanje aktivnog slušanja koje će nam omogućiti da se zrcalimo u pričama drugih.
Coaching svjesne promjene uči vas pažljivo slušati, a vaše slušanje naučit će vas zrcaliti se. Otkrit će vam da smijete iskočiti out of the box i da smijete proširiti svoje vidike. To nikako ne znači da se morate odreći svog identiteta ili svojih vrijednosti, već da se s uvažavanjem otvarate novom i drugačijem.
Coaching, stoga, koristi tzv. test aktivnog slušanja koji podrazumijeva puštanje sugovornika da do kraja kaže što misli i da to obrazloži. Sljedeći korak je prihvaćanje odnosno ulaženje u ulogu sugovornika da bismo osjetili kako je biti u njegovoj koži. Razvijamo empatiju jer smo i sami bili u sličnim situacijama: gurnuti u novo okruženje bez prethodne pripreme i potrebe da išta promijenimo u svom načinu razmišljanja i rada, našli smo se u neobranom grožđu pred sugovornicima s kojima je bilo gotovo nemoguće postići dogovor, vodili smo izuzetno teške razgovore…
Slušanjem drugih, ali prvenstveno vlastitih želja i potreba, prilagodit ćete svoje ponašanje i razmišljanje. Često su frustracije jake. U tom slučaju coaching potiče da se okuražite uhvatiti se u koštac s njima te isprobate neke nove pristupe, odgovore, uloge ili rješenja. Takvim radom na sebi doći ćete do svjesnih izbora.
Svjesna promjena znači donošenje svjesnih izbora
Drugi princip coachinga jest podizanje razine samosvijesti, što podrazumijeva svijest oko vlastitih misli i ponašanja. Potiče nas da se povezujemo s onim što zaista jesmo. Postajemo svjesni izbora koji donosimo, što je osobito važno kod lidera i rukovoditelja.
Jeste li znali da je svjesna promjena prijemčiva odnosno „ljepljiva“? Upravo to svojstvo svjesne promjene pomaže nam generirati promjenu sadašnjeg načina razmišljanja, ali i stvara meta kogniciju koja nam omogućuje prilagodljiviju promjenu u budućnosti.
Neophodno je da sami sebi postanemo predmet proučavanja, promatranja, duboke analize osobnosti, kako bismo mogli spoznati čime smo nezadovoljni i što želimo promijeniti. Kada imamo jasan uvid u svoje unutarnje ja, kada smo duboko svjesni sebe, nećemo lutati u labirintu mnogobrojnih pokušaja i opcija. Nametnut će nam se jasan smjer do svjesne promjene.
Umjesto da ponavljamo neuspjele vlastite obrasce ponašanja i djelovanja, ili nesvjesno kopiramo tuđe, samosvijest nam omogućava da osvijestimo svoje izbore i postupke. Tako ćemo početi razvijati vlastitu mudrost koja će ispričati svoju priču o promjeni i tome tko smo i što želimo postati.
Što dobroga može donijeti coaching za svjesnu promjenu?
Problem nastaje kada smo svjesni da je promjena nužna, a ne znamo što nam je činiti. U kojem smjeru krenuti, koji prvi korak poduzeti?
Upišite coaching za svjesnu promjenu. Držat će vaš kompas dok sami ne shvatite što poduzeti i kako krenuti u promjenu.
Neki od coaching trenera smatraju da sam coaching tek treba dosegnuti svoj pravi transformacijski kapacitet. No, živimo u vremenima koja vape za oslobađanjem ljudskog potencijala i povezanosti koji su nužni za suočavanje s velikim izazovima pred nama.
Neočekivane klimatske promjene, učestale prirodne kataklizme (potresi, poplave, požari), pandemija, neobuzdani mediji i društvene mreže na kojima je mnogo nasilja i vrijeđanja, ratovi velikih razmjera, prijetnja nuklearnim ratom, korupcija koja je zahvatila sve pore društvenog sustava… Sve to utječe na naše mentalno zdravlje. Zato je svjesna promjena toliko neophodna.
WHO je već upozorio na enormni porast problema s mentalnim zdravljem u svim dijelovima svijeta, a osobito u razvijenim zemljama. Ovom je planetu nužna svjesna promjena, a ona je jedino moguća ako ćemo se kao pojedinci svjesno promijeniti. Stoga, krajnje je vrijeme da krenemo.
LQ coaching za svjesnu promjenu
Coaching vam neće dati zlatna pravila o razvoju svjesne promjene jer naprosto ne postoje. Promjena se mora dogoditi u vama, vi je morate osvijestiti. Samo promjenom strukture svog uma napravit ćete svjesnu promjenu. No, coaching će vas potaknuti da to napravite. Pokazat će vam kako usmjerena komunikacija igra odlučujuću ulogu iznošenjem konkretnih priča i primjera iz svakodnevnog života i poslovne prakse.
LQ coaching edukacije potiču na rješavanje problema s kojima se danas suočava rukovodeći kadar u svojim organizacijama unoseći promjene.
Menadžeri koji se nađu u nedoumici ili nemaju dovoljno hrabrosti zagristi zalogaj promjene, koja je nužna da bi se tvrtka transformirala, trebaju podršku iskusnih business coacheva. Coaching potiče na toliko željenu promjenu. Širi vaše vidike i potencijal te vam pomaže da se oblikujete u bolje osobe privatno i poslovno.
Mark Powell o svjesnoj promjeni
Prema Marku Powellu, iskusnom i priznatom coachu, učinkovit coach treba zadržati predanost zajedničkim ciljevima razvoja i učinka, pa i čak onda kada to stvara napetost i paradoks. Često ističe kako je on sam predan vlastitom putovanju svjesnosti. Koristi svaku priliku uključiti svjesnu promjenu u svoj coaching.
“Vjerujem da je prava svrha coachinga usredotočiti se na produbljivanje osobnih opcija i sposobnosti. To je putovanje neprestanog građenja, postojanja i prilagođavanja.”
Doista, trebali bismo čitav život nositi u sebi tu svijest o promjeni nabolje, kako na privatnom tako i na poslovnom planu. Jedino tako možemo rasti kao ljudi i kao profesionalci.
Promjena ne dolazi od danas do sutra, svijest o njoj još manje. Zatražite pomoć iskusnog coacha koji priprema ljude da prihvate promjene i spremno krenu u svoju preobrazbu. On će vas potaknuti da vaša promjena zaista postane svjesna promjena. Postat ćete lider kojeg će drugi rado slijediti jer ste krenuli od sebe. Svojim primjerom pokazat ćete zaposlenicima da je promjena moguća.