Želite li postići bolju suradnju zaposlenika unutar tima i pojačati njihov angažman? Voljeli biste da pojedini zaposlenici pokažu proaktivnost i da do rješenja problema dolaze na kreativniji način? U tom slučaju zaboravite lean backward meetings! Neka vam misao vodilja bude leanforward meetings. Do svog cilja doći ćete uz koncept LEGO Serious Play.
Predstavljamo vam inovativan, nadasve zanimljiv i zabavan koncept koji unaprjeđuje komunikativnost, kreativnost i inovativnost u tvrtkama diljem svijeta, a kojem je fokus na ozbiljnom igranju zaposlenika. LEGO Serious Play osmišljen je za stvaranje sigurnog okruženja za istraživanje i razmjenu ideja. Pomaže da zaposlenici, a preko njih i timovi, razmjenjuju različita znanja i iskustva, usklađujući vlastite napore prema zajedničkom rješavanju problema. Potiče empatiju, aktivno slušanje, refleksivnost i visoku razinu aktivne uključenosti.
LEGO Serious Play stigao je i u Hrvatsku, a u LQ-u vas podučavamo kako da ga primjenjujete u svom timu. Istražimo zajedno Lego svijet za odrasle!
Što je LEGO Serious Play?
LSP ili LEGO Serious Play jest metoda za jednostavniju komunikaciju, olakšano razmišljanje i učinkovitije rješavanje problema. Namijenjen je organizacijama, timovima i pojedincima. Tehnika je to koja počiva na tzv. konceptu znanja ruku.
Zasniva se na brojnim istraživanjima iz područja:
- organizacijskog razvoja
- poslovanja
- psihologije
- učenja.
Koncept LEGO Serious Play odnosi se na niz znanstveno utemeljenih, inovativnih i sofisticiranih metoda koji su primjenjive u praksi za rješavanje složenih problema u biznisu i obrazovnom sustavu. Temelji se na istraživanjima najboljih praksi iz područja poslovanja, razvoja organizacije, neuroznanosti, psihologije i učenja. Jednako i paralelno razvija lijevu i desnu stranu mozga.
Sustavno istraživanje metodologije LEGO Serious Play započelo je 2000. godine u think tanku Imagination Lab Foundationa s ciljem istraživanja uporabe metode kao alata za razvoj strategije u organizacijama. Rezultati istraživanja jesu: 3 knjige, 74 radna i istraživačka rada, 12 kratkih članaka. David Gauntlett objavio je više knjiga o kombinaciji LEGO Serious Playa u medijskim studijama.
Louise Møller Haase (Sveučilište u Aalborgu) objavila je disertaciju, knjige i članke s fokusom na istraživačke projekte LEGO Serious Playa u TC Electronicu, Crvenom križu , Daimler AG-u i Copenhagen Living Lab-u. Loizos Heracleous (Warwick Business School) i Claus D. Jacobs (Sveučilište St. Gallen) proveli su dvogodišnji istraživački projekt o LEGO Serious Playu vezan za BASF i UNICEF. Ugledni IJMAR (International Journal of Management and Applied Research) objavio je svoje posebno izdanje o LEGO Serious Playu.
Kako je nastao LEGO Serious Play?
LEGO Serious Play razvijen je u LEGU ‒ korporaciji najpopularnijih igračaka na svijetu ‒ kockica za kreativno izražavanje, po kojoj je i sama metoda nazvana. Veliki igrači, dakle odrasli, a ne djeca, grade trodimenzionalne modele svojih ideja od kockica i pripovijedaju o njima, pa otuda uz naziv brenda i sintagma serious play iliti na hrvatskom ozbiljna igra.
Od 2010. „igra“ je dostupna kao open source model temeljen na zajednici, čiji cilj jest poboljšanje:
- kreativnog razmišljanja
- komunikacije.
Godine 1996. LEGO Serious Play stvorili su profesori na IMD-u (Švicarska), stručnjaci za inovacije, Johan Roos i Bart Victor sa željom da menadžerima omoguće da opišu, kreiraju i potaknu nove poglede na poslovanje i rad. Bio je to novi i učinkovit alat za poticanje kreativnosti, inovacija, ali i za rješavanje poslovnih izazova, koji danas koriste brojne tvrtke diljem svijeta da bi što uspješnije poslovale.
Slobodna igra i konstrukcija kao inspiracija
LEGO Serious Play nastao je iz potrebe LEGO Grupe da se suoči s izazovima brzog rasta i globalizacije koja ju je zatekla pomalo nespremnu u 90-ima. Kompanija je tražila inovativne načine za bolje iskorištavanje kreativnog potencijala zaposlenika, unaprjeđenje komunikacije i suradnje unutar timova. Bazirajući se na glavnim elementima LEGO kockica, a to su slobodna igra i konstrukcija, Roos i Victor razvili su metodologiju koja je omogućavala zaposlenicima i menadžerima da izraze svoje ideje igrajući se kockama.
Cilj je bio stvaranje okruženja u kojem je pojedinac motiviran da doprinese poslovnoj zajednici svojim inovativnim rješenjima. Htjelo se potaknuti dublje razumijevanje poslovnih izazova kroz modeliranje i interakciju unutar timova. Upravo je zbog toga LEGO Serious Play postao nezamjenjiva metodologija i način razmišljanja u LEGO Grupi, da bi kasnije bio prilagođen i primjenjivan u drugim organizacijama diljem svijeta.
Metoda je postala popularna u svijetu biznisa, pa je konkurencija krenula istim putem. Playmobil je 13 godina kasnije ponudio tržištu sličan koncept pod nazivom Playmobil Pro, kopirajući ideju igranja i učenja odraslih kroz igru. U toj se metodi koristi set plastičnih figurica za pričanje priča, sličnih onima iz LEGO svijeta.
Konceptualni temelj
Konceptualni temelj LEGO Serious Playa kombinira ideje iz raznih područja:
- konstrukcionizma
- konstruktivizma
- teorije složenih adaptivnih sustava
- autopoietske korporativne epistemologije primijenjene na kontekst upravljanja i organizacije.
LEGO Serious Play oslanja se na akcijsko istraživanje.
Empirijski temelj
Empirijski temelj koncepta proizlazi iz Roosovih i Victorovih eksperimenata s vodećim timovima u tvrtkama: Tetra Paku, Hydro Aluminiumu ,TFL-u. Baza mu je i IMD-ov program za 300 najboljih lidera u LEGO grupi.
Svoje prve ideje Roos i Victor predstavili su u člancima:
- „In Search of Original Strategies: How About Some Serious Play?“, koji je IMD objavio 1998.
- „Toward a New Model of Strategy-Making as Serious Play“, koji je European Management Journal objavio 1999.
Članak koji danas služi kao temelj koncepta LEGO Serious Play objavljen je 2004. u časopisu Long-Range Planning pod nazivom „Playing Seriously with Strategy“.
Kako je zaživio eksperiment Lego Serious Play?
Vlasnik LEGA, Kjeld Kirk Kristiansen, na samom početku bio je prilično neodlučan, ali su mu predočena izvješća iz nekoliko timova dala vjeru da Roosova i Victorova ideja ima poslovnu vrijednost, pa je zato odlučio sponzorirati komercijalnu primjenu pod okriljem tvrtke LEGO. Metoda se počela razvijati u sesijama i to u stvarnom vremenu u različitim tvrtkama.
Već 1999. LEGO Grupa podnijela je zahtjev za zaštitu brenda LEGO Serious Play. Iako je danas metoda otvorenog koda, još uvijek je njezin zaštitni znak u vlasništvu LEGO Grupe. Godine 2001. Executive Discovery, jedna od podružnica tvrtke LEGO, podnijela je zahtjev za patentiranje metodologije i proizvodne linije materijala, a 2006. ponovila prijavu patenta, no američki patentni ured nikada nije izdao službeni patent jer je do 2008. podnositelj odustao od prijave. Metoda je, dakle, u vlasništvu LEGO Grupe, ali nema status patenta.
LEGO Serious Play metoda otvorena koda
LEGO Grupa je 2010. godine omogućila korištenje metodologije drugim korporacijama i tvrtkama. Tako je LEGO Serious Play postao metoda otvorenog koda jer se može provoditi pod licencom zajednice Creative Commons. Naime, Webatelier.net Lab Università della Svizzera italiana (Sveučilište u Luganu) dodatno je razvio metodologiju objavivši 2011. URL (korisnički zahtjevi s LEGO-om) pod licencom Creative Commons.
Koje su glavne zajednice metode LEGO Serious Play?
Glavne zajednice LEGO Serious Playa jesu:
- Association of Master Trainers
- LSPConnect
- Serious Play Pro
- Global Federation of LSP Master Trainers.
Kako se provodi LEGO Serious Play u praksi?
Proces vodi certificirani LSP facilitator, dajući sudionicima jasne upute s ciljem izazivanja interakcije, pritom pazeći da je svaki pojedinac u grupi aktivno involviran u proces i da se osjeća prihvaćen. Priprema uključuje:
- definiranje ciljeva sesije
- strukturiranje procesa
- odabir aktivnosti
- odabir relevantnih LEGO elemenata
- osmišljavanje pitanja za dublje razmišljanje i diskusiju.
Uloge facilitatora:
- prepoznavanje ključnih tema
- prepoznavanje prepreka u radu, razmišljanju tima i pojedinaca
- poticanje dubljeg istraživanja ideja
- pomaganje u donošenju kvalitetnih zaključaka.
LEGO kocke koriste se za olakšavanje rasprava i rješavanja problema u grupi. Sudionici izrađuju modele kao prezentaciju različitih aspekata problema ili novih ideja. Modeli potom služe za vođenje rasprave i istraživanje potencijalnih rješenja bez osuđivanja tuđih ideja ili mišljenja.
Proces se ne svodi samo na verbalnu diskusiju, već sudionici koriste pomno odabrane kocke i elemente. Ovaj jedinstveni koncept potiče sudionike da „promišljaju kroz prste“, dajući mašti da uzme maha.
Koliko traje LEGO Serious Play radionica?
To ovisi o više faktora:
- složenosti teme koja se obrađuje
- broju sudionika koji je uključen u radionicu
- ciljevima sesije
- tvrtki koja organizira radionicu.
Uglavnom traje 3 sata i dulje. Katkada traje 1-2 dana, ovisno o zahtjevu klijenata, broju sudionika i zadanoj problemskoj situaciji.
LEGO Serious Play u školama
Nevjerojatan uspjeh metode uočio je i obrazovni sustav, pa je 2009. godine LEGO Serious Play dodatno razvijen za korištenje u školama. Tako je našao svoju primjenu u brojnim obrazovnim ustanovama. Primjerice, učitelji provode metodu u osnovnoj školi s učenicima od 6 godina, ali se metoda provodi i u visokom obrazovanju kao alat za:
- poučavanje
- učenje
- istraživanje
- poticanje novih ideja.
Već desetak godina Alison James sa Sveučilišta Winchester i njezin istraživački tim istražuju provođenje metode u raznim tercijarnim obrazovnim ustanovama. Bit će zanimljivo za koju godinu pročitati rezultate ovog istraživanja.
Koje su prednosti metode LEGO Serious Play?
- Produbljuje proces refleksije.
- Potiče učinkovit i kvalitetan dijalog između svih članova tima jer dopušta slobodnu razmjenu mišljenja i aktivno slušanje.
- Jačanje tima kroz kvalitetnu kolaboraciju jer je bolje razumijevanje među članovima tima.
- Omogućava dublje i značajnije razumijevanje smisla i mogućnosti organizacije, kolega i vlastitih sposobnosti.
- Svi sudjeluju ravnopravno, svi surađuju i tako doprinose rješenju problema.
- Razvijaju se nove ideje, koncepti, usluge i proizvodi.
- Menadžeri i zaposlenici dobivaju jasniju sliku što mijenjati i kako mijenjati ono što predstavlja prepreku.
- Potiče out of the box kreativnost i inovativnost.
- Praktično i iskustveno učenje učinkovitije je od tradicionalnog učenja u učionici.
- Zanimljivo i zabavno učenje kroz igru.
- Inkluzivna metodologija provodi se kod ljudi različite dobi, podrijetla i kultura jer koristi univerzalni jezik igranja, čime se mogu premostiti eventualne komunikacijske barijere.
- Metoda je fleksibilna jer se može koristiti za podučavanje širokog spektra tema te se prilagođavati specifičnim potrebama različitih industrija i kompanija.
- Dugoročni učinak.
Kada preporučujemo LEGO Serious Play?
Imate li jasnu viziju što želite postići, koristite LEGO Serious Play za kreiranje zajedničke vizije koju će zaposlenici rado prihvatiti i raditi s većim elanom kako bi je realizirali. Želite li unaprijediti poslovne procese, isprobajte metodu. Ako tražite od zaposlenika da maksimalno oslobode svoj kreativni potencijal, a da se pritom i dobro zabave, ova je metoda najbolji način da to postignete.
Smišljate li nešto novo i originalno za ovogodišnji team building? Evo vam fantastične ideje ‒ LEGO Serious Play u režiji LQ-a!
Bavite li se coachingom? Uvedite novu metodologiju u svoju praksu. Uz kreativnu igru vaš coachee upoznat će novu dimenziju učenja ‒ onu zabavnu. A kad je nešto zabavno, lakše se i duže pamti!
Želite li poboljšati svoje menadžerske vještine? LEGO Serious Play pomaže vam u razvoju vještina vođenja.
Nakon završetka LQ-ova programa LEGO Serious Play, vaši će se zaposlenici, ali i vi, osjećati osnaženo i inspirativno. Vratit će se na posao s novim idejama za rješavanje problema. Budući da se metoda temelji na uvjerenju da svatko može pridonijeti zdravoj raspravi, donošenju kvalitetnih odluka i pomoći u rješavanju problema, LEGO Serious Play izvlači maksimalni potencijal iz sudionika.
Kao znanstveno utemeljena i u praksi dokazana metoda, koja razvija pojedinca, tim i kompaniju, izvrstan je alat za angažman zaposlenika, razvoj timskog rada i strateškog planiranja.
Razvijajte se uz zabavno učenje i poticanje kreativnosti u LEGO svijetu!