Menadžer ste, ali nemate autoritet i ne postižete dobre rezultate sa svojim timom, iako u njemu rade ponajbolji stručnjaci u tvrtki? Već se neko vrijeme pitate u čemu je problem. Možda trebate drugačije postaviti pitanje ‒ u kome je problem. I za promjenu, krenite prvo od sebe! Zavirite u sebe. Zapitajte se griješite li VI negdje ‒ je li u vama problem. Nije lako priznati, prvo sebi, a potom i drugima, da ste za neuspjeh možda baš vi, kao čelna osoba, krivi zbog pogrešnog pristupa zaposlenicima. Kada jednom postignemo svjesnost o vlastitoj odgovornosti za lošu atmosferu u timu, tihi otkaz i loše rezultate zbog svojih propusta, pogrešaka, nepravednosti, strogoće ili nekih drugih nepoželjnih karakternih crta, na dobrom smo putu da se promijenimo.
Da bi vam bilo lakše na tom putu, u LQ-u smo otvorili program škole svjesnosti i transformacije lidera ‒ Master Leader Akademiju. Upisi su u tijeku. Osvijestite svoje slabosti, dobre strane, ali i svoj potencijal!
Mindfulness
Zašto je dobro i važno da osvijestite sebe? Svjesnost nam omogućava da promatramo sebe i svijet oko nas. Iskreno, realno. To je onaj tihi, mirni dio nas. Budna prisutnost. Kada smo svjesni svega što se događa oko nas i u nama, obraćamo pozornost na svaki detalj i na sve što osjećamo, mislimo i radimo, ali bez ikakva prosuđivanja. Govorimo o usredotočenoj svjesnosti. Već se uvriježilo i u našem jeziku koristiti engleski termin za takvo stanje svijesti ‒ mindfulness.
Usredotočena svjesnost jest proces u kojem se čovjek namjerno fokusira na iskustva koja mu se događaju sada, gledajući na njih smireno i bez osuđivanja, kako bi prihvatio vlastite osjećaje, misli i tjelesne senzacije.
Mindfulness nam pomaže da razvijamo umne sposobnosti i karakterne osobine.
Pritom prvenstveno mislimo na:
- pozornu prisutnost
- otvorenost
- opuštenost
- toleranciju prema drugima, ali i prema sebi.
Svjesnost pozitivno utječe na razvoj samosvijesti, empatije, optimizma i emocionalne inteligencije
Menadžera i lidera trebaju krasiti sljedeće odlike: samosvijest, empatija, emocionalna inteligencija, optimizam. Mindfulness pozitivno utječe na razvoj tih četiriju kvaliteta.
Christine Porath sa svojim timom sa Sveučilišta Georgetown provela je zanimljivo istraživanje te obznanila njegove rezultate. Kaže kako menadžeri s niskim stupnjem emocionalne inteligencije mogu prouzročiti veliku štetu u međuljudskim odnosima, što se reflektira negativno na učinak zaposlenika i na radne rezultate.
- 63 % anketiranih zaposlenika izjavilo je da je gubilo vrijeme izbjegavajući menadžera s niskim EQ-om
- 75 % reklo je da je njihova predanost poslu oslabjela
- 12 % dalo je otkaz zbog lošeg menadžera
Da su menadžeri osvijestili na vrijeme svoju neprimjerenu, autokratsku „vladavinu“, imali bi vremena za promjenu svog rukovođenja te poduzimanje mjera i aktivnosti da zadrže talente u tvrtki. Ovako mogu samo očekivati dinamičnu fluktuaciju zaposlenika jer se tvrtka pretvorila u poslovni kolodvor ili usputnu stanicu gdje se zaposlenici privremeno zadržavaju (trenutačno nemaju bolju opciju) i jedva čekaju da odu iz nje.
Što uočavamo kada nastupi svjesnost?
Mnogo toga. Vlastite misli, osjećaje, senzacije, impulse i instinkte. Dok se oni mijenjaju, svjesnost je stalna i mirna. Kada svijet promatramo iz perspektive svjesnosti, sve ovo što smo naveli primjećujemo ‒ osvješćujemo. Svjesnost je ta koja uočava unutarnji i vanjski svijet, kojih do tada nismo u potpunosti bili svjesni. Ona nam pokazuje stvari kristalno jasno.
Mindfulness je usredotočena svjesnost. To je fantastična sposobnost kojom proširujemo vidike. Njome nadvladavamo dosadašnje misli, vjerovanja, uvjerenja, ponašanja i emocionalne reakcije, tj. stare mehanizme. Svjesnošću smirujemo i opuštamo um, postižemo veću razinu prihvaćanja i zato nema mjesta prosuđivanju ni osuđivanju. To nam bitno olakšava život i rad.
Kako vam svjesnost može pomoći da budete kvalitetniji menadžer?
Svjesnost nam omogućava veću kontrolu nad vlastitim razmišljanjem i djelovanjem upravo zato što smo usredotočeni na sadašnjost. Kad smo fokusirani na ono što se upravo događa pred nama i u nama, imamo jasniju viziju budućnosti pa možemo kvalitetnije planirati poslovne aktivnosti i ciljeve.
Menadžer kojem je mindfulness sastavni dio života i rada razvija veću samokontrolu u svom rukovođenju, jasnije razmišlja, brže i bolje detektira probleme i identificira eventualnog krivca za njih, razmišlja o poboljšanju komunikacije, a ne o kaznenim mjerama. Ovdje se odlično uklapa misao psihologa Danijela Golemana, autora Emocionalne inteligencije, knjigu koju svima toplo preporučujemo, osobito menadžerima. Goleman kaže da lideri zvijezde jesu baš zato zvijezde što prije svega vode sami sebe, a tek poslije druge.
Citiramo ga: „Ako ne možete fino prilagoditi vlastite radnje – spriječiti sebe da eksplodirate ili se raspadnete – loše ćete se nositi s ljudima s kojima imate posla.”
Zbog svjesnosti, učinkovitije upravljamo sobom, zbog čega bolje upravljamo timom.
Kako svjesnost utječe na našu emocionalnu inteligenciju?
Mindfulness poboljšava sva četiri ključna područja emocionalne inteligencije. Istraživanje objavljeno u časopisu Harvard Business Review pokazuje da svjesnost pomaže u razvoju nekoliko ključnih kvaliteta vodstva povezanih s emocionalnom inteligencijom, a to su:
- meta-kognicija
- znatiželja
- empatija
- razvoj kvalitetne komunikacije.
Meta-kognicija podrazumijeva sposobnost praćenja svojih misli i osjećaja, ključni dio samosvijesti i emocionalne ravnoteže.
Svjesnost je početna stanica za growth mindset
Koristite svjesnost da razvijete growth mindset. Svjesnost znači otvoriti se onome što se događa u svakom trenutku. Ne temelji se ni na prošlosti ni na budućnosti. Ona jedino postoji u sadašnjosti. Ako vam se događaju loše stvari ili ste ih vi počinili ili ste primijetili da gajite negativne osjećaje, važno je da to osvijestite i prihvatite bez kritiziranja drugih, ali i bez kritiziranja samog sebe. To je prvi korak da si pružite priliku za novi početak ili da nastavite tamo gdje ste se spotakli. Kada to učinite, uvidjet ćete da se stvari stalno mijenjaju i da upravo zbog toga imate mjesta za napredak. Svjesnost je početna stanica za razmišljanje o vlastitom napretku, rastu i razvoju osobe privatno i profesionalno.
Carol Dweck, psihologinja sa Stanforda kaže da fiksni način razmišljanja i razmišljanje o rastu (growth mindset) ovise o tome kako netko tumači izazove u životu, kritike i vlastiti trud. Budući da kao menadžer radite na tome da zaposlenici profesionalno napreduju, jer ćete time pridonijeti boljem poslovanju tvrtke, važno je da koncept growth mindseta prvo i vi usvojite zbog sebe, a onda i zbog drugih.
Kada vjerujemo da se ne možemo poboljšati, da nam je nešto urođeni talent i da se dalje ne može razvijati, razvijamo negativnu perspektivu i stalno smo u fiksnom načinu razmišljanja. Ako pak imate mindset koji u fokusu ima rast, dopuštate si promjenu mišljenja, čvrsto vjerujete u sebe i svoje sposobnosti, mislite kako se možete promijeniti i poboljšati, tada njegujete sve vrijeme pozitivnu perspektivu. S takvim načinom razmišljanja potaknut ćete i druge da vas slijede, a to će se pozitivno odraziti na angažman i učinkovitost zaposlenika.
Prakticiranje svjesnosti podrazumijeva suočavanje s izazovima i problemima, a ne njihovo izbjegavanje.
Razmišljanje
Za razliku od svjesnosti, razmišljanje je usmjereno na donošenje zaključaka i prosuđivanje. Ono komentira naša životna iskustva putem misli i slika, ali je jedna od komponenti svjesnosti.
Proces razmišljanja koristi imaginaciju i pamćenje. Podrazumijeva misli u formi mentalnih riječi ili slika koje pobuđuju određene emocije i senzacije u našem tijelu. Zahvaljujući razmišljanju, možemo svoju pozornost usmjeriti na željenu budućnost ili pak prizivati uspomene u vidu sjećanja iz prošlosti. Osobe koje razmišljaju kreativno, racionalno i pozitivno mogu se razvijati osobno i profesionalno. Problem je što većina ljudi sve radi automatski. To dugoročno nije dobro jer aktivira kontrolni, obrambeni mehanizam koji štiti proživljavanje i evociranje emocija.
Proces razmišljanja pomaže čovjeku da izbjegne bol. Kako to čovjek radi? Pomoću mehanizama kao što su: prosuđivanje, planiranje, uspoređivanje, analiziranje, interpretiranje, spekuliranje, etiketiranje, kategoriziranje. Prepoznajete li svoje obrambene mehanizme?
Sve njih koristimo i u menadžmentu. Menadžer mora planirati, analizirati, uspoređivati, prosuđivati… Jedna od karakteristika čovjeka jesu polaritetne misli ‒ za i protiv nečega/nekoga. Analiziranjem, uspoređivanjem i prosuđivanjem odlučujemo se pro ili kontra nekog projekta, ideje ili poslovnog rješenja.
Svjesnost je podcijenjena, a trebala bi biti na cijeni!
Danas u poslovnom svijetu razmišljanje je u odnosu na svjesnost dominantno ‒ bolje reći predominantno. Svjesnost se podcjenjuje. Zapravo, većina je zanemaruje. Osviještena manjina aktivno je koristi kako privatno tako i poslovno, zbog čega polučuje uspjeh u različitim sferama života.
Prosječan menadžer razmišlja, prosuđuje i zaključuje, a vrhunski menadžer uz sve to i osvještava sebe i duboko spoznaje svijet oko sebe, svoju okolinu. Možemo reći da njeguje svjesnost. Mindfulness je sastavni dio njegova djelovanja.
Kada samo razmišljamo bez uključivanja svjesnosti, kada nam je razmišljanje predominantno u privatnom životu ili na radnom mjestu, držeći se ukorijenjenih starih vrijednosti i uvjerenja koji proizlaze iz memorije bazirane na iskustvima iz naše prošlosti, sami sebi uskraćujemo novi pogled na svijet i mogućnost za promjenu.
Program Master Leader Akademije 2024.
Master Leader Akademija vodi vas u svjesnost. Riječ je o našoj jedinstvenoj školi svjesnosti i transformacije lidera koju je uspješno završilo 10 generacija polaznika. Namijenjena je menadžerima i vlasnicima tvrtki koji osjećaju da je vrijeme za velike promjene u životu.
Na Akademiji ćete razviti duboku svjesnost o sebi. Spoznat ćete tko ste zapravo vi i što želite od života, što očekujete od sebe. Jednostavno, upoznat ćete sebe objektivnim očima. Akademija će vas potaknuti na osobnu promjenu. Transformirajte se u lidera (u pravom smislu te riječi) uz naš program!
Tražite li nešto posve drugačije, inspirativno, introspektivno, upišite ovaj petomjesečni program, koji vode predavači s međunarodnim iskustvom. Fokus je na razvoju vještina vođenja. Tijekom programa dijele se iskustva iz prakse s drugim iskusnim menadžerima. Menadžeri se procjenjuju kroz Hogan Assessment za profiliranje osobnosti i Halo Feedback 360°, a uče između modula u aplikaciji Axonify, namijenjenoj za online brzo, opuštajuće i zabavno učenje te razvoj vještina. Ono što je diferencirajući faktor u odnosu na slične programe jest primjenjivost naučenog u radnoj organizaciji već za vrijeme i odmah nakon završene Akademije.
Moduli programa:
- Autentičnost
- Snaga uma i ego
- Tajna kvalitetnih odnosa
- Coaching mindset
- Svjesnost i transformacija
- Integracija: Tko sam ja?
Ako imate potrebu nakon završene Akademije družiti se s kolegama polaznicima i nastaviti raditi na sebi, nudimo vam mogućnost upisa i sudjelovanja u Alumni Event Retreatu.
Što možete očekivati i postići na svakom pojedinom modulu?
Autentičnost
Upoznajte sebe, vlastite karakterne crte osobnosti i poradite na ravnoteži vlastitog ega 11. i 12. ožujka 2025.
Snaga uma i ego
Analizirajte osobni stil vođenja kroz percepciju drugih, kroz razumijevanje različitih stilova vođenja i vježbajte autentičnost 8. i 9. travnja 2025.
Tajna kvalitetnih odnosa
Neka vam fokus 13. i 14. svibnja 2025. bude na osvještavanju vlastitog utjecaja unutar sustava radne organizacije.
Coaching mindset
Postanite izvrstan storyteller spreman na promjene i stvaranje samostalnih timova 24. i 25. lipnja 2025.
Svjesnost i transformacija
Nakon ljeta, 9. i 10. rujna 2025., na modulu se postavljaju pitanja tko sam ja i kakav sam ja kao lider. Pronađite odgovor na njih!
Integracija: Tko sam ja?
U studenom se održava modul Integracija: Tko sam ja? ‒ što na njemu možete očekivati, ostavit ćemo da se sami uvjerite na licu mjesta 5. i 6. studenog 2025.
Svjesna promjena je put koji vodi k uspjehu, a Master Leader Akademija vodi vas u svjesnu promjenu.